Полицијата приведе бегалец од затвор во рамки на оперативна акција наречена „Жетва“. Приведениот И.М.(48) од Струмица, бил баран со меѓународна потерница ...
сите 8 | | | веќе видена

По синоќешното невреме кое предизвика одрони на патот Охрид-Свет Наум, од 22:00 часот на овој регионален пат кај с.Љубаниште, сообраќајот сега се одвива со ...
сите 22 | | | веќе видена

Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ денеска меѓу граѓаните на Струмица беа Љупчо Николовски и портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска. Пред ...
сите 4 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска организираше јавна расправа за Законот за родова еднаквост во Струмица каде беа поканети ...
сите 4 | | | веќе видена

Се продаде една од најпознатите регионални телевизии, Канал Вис од Струмица. Според информациите на Фактор, една од најреномираните телевизиски станици во ...
| | веќе видена

Обилните врнежи од дожд ќе предизвикаат намалени приноси на мед. Вака сметаат пчеларите од струмичко чии пчелни семејства ги чуваат по околните планини за кои ...
| | веќе видена

За земјоделците, одлуката за одмрзнување на цените нема да има какви било ефекти врз конечните математики. Тоа значи дека потрошувачите не само што нема да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Модерната технологија ги модернизираше и политичките партии во Северна Македонија, па старите лепачи на плакати станаа дигитални лепачи на плакати. „Лепат“ на ...
| | веќе видена

На територијата на целата држава вчера и денес се регистрирани серија тепачки и физички напади. Полицијата работи на расчистување на сит случаи. Синоќа во ...
сите 8 | | | веќе видена

ПЕНДАРОВСКИ ГИ ПОТПИША ЗАКОНИТЕ ЗА БЕХТЕЛ И ЕНКА Претседателот на државата, Стево Пендаровски вели дека доставениот усвоен закон за работни односи нема ...
| | веќе видена

Адиент Сеатинг Штип и Адиент Аутомотиве Струмица се едни од најголемите работодавачи во нашата земја со вкупно околу 3000 вработени и се дел од глобалното ...
| | веќе видена

Пазарџиите го искористија моментот и побарувачката пред Духовден, па еден букет суво цвеќе го продаваат по 150 денари. Уште поскапо доаѓа ако земете свежи ...
сите 2 | | | веќе видена

За решавање на проблемот со бездомните кучиња недостасува една важна алка, а тоа е регистрација на одгледувачници на кучиња. Во оваа насока, веќе се подготвени ...
сите 6 | | | веќе видена

По повод Светскиот ден на велосипедот – 3 јуни, оваа година, во период од 01.06. до 03.06.2023 година, во Струмица ќе се одржи вториот Меѓународен Фестивал за ...
| | веќе видена

чекувањата се дека инфлацијата ќе се намалува и понатаму. Јас од септември во нашата држава очекувам да имаме едноцифрена бројка на инфлација, значи да падне и ...
| | веќе видена

Под мотото „Враќање дома“ на 9 јуни на платото пред прилепскиот Дом на културата „Марко Цепенков“ ќе биде отворен 57 Македонски театарски фестивал „Војдан ...
сите 3 | | | веќе видена

next