Почнувајќи од денеска, (петок, 14 јуни) Европското патувачко кино под отворено небо по четврт пат годинава прикажува наградувани и возбудливи европски филмови ...
сите 3 | | | веќе видена

Сметководителите од градинките, училиштата и други државни институции во Струмица, Василево, Радовиш, Валандово и во останатите општини во Југоисточна ...
| | веќе видена

„Го затвораме 58 Македонски театарски фестивал ‘Војдан Чернодрински’ – Прилеп. Ги собираме впечатоците, го собираме уморот, се обидуваме да го одржиме пламенот ...
сите 15 | | | веќе видена

„Координати на болката“ е втора збирка поезија на Александра Спасеска која ќе биде промовирана вечерва (15 јуни) во 19 часот во кафе-книжарницата „Илика“. ...
| | веќе видена

Талентот на уметниците поттикнат од креативна слобода ја претставува суштината на создавање и креирање Бесконечно платно: безгранична креативност, тема во ...
сите 4 | | | веќе видена

Изминатиот викенд се одржа последниот завршен концерт од низата концерти на фестивалот за класична музика „Класичен меѓународен фестивал Струмица“ во градот ...
| | веќе видена

На крајот на оваа седмица, прочитајте го нашиот избор на топ вести од активизам, култура, граѓанско општество, политика, образование… 1. [Фото] „Во езеро ...
| | веќе видена